Vidd az egeret arra a zónára (országra) ami érdekel
Egy kis földrajz: Időzónák a FöldönIdeális esetben az egyes időzónákat hosszúsági körök határolják, a valóságban azonban az országhatárokhoz igazítják őket ezeket pedig a koordinált világidőhöz (UTC) viszonyítják.
A referenciahely a nulla meridián (0. hosszúsági kör), azaz a London közelében található Greenwichi Királyi Csillagvizsgálón átmenő főkör, ezért a koordinált világidőt korábban greenwichi középidőnek (GMT) nevezték.
Egy időzóna a földfelszínnek az a területe, amelynek időmérő eszközei azonos időt mutatnak (ezt az időt „zónaidő”-nek is nevezik, szemben a „helyi idő”-vel, ami az adott hely földrajzi hosszúsága alapján állapítható meg).
Kivételek, érdekességek:
Kínában egyetlen zónaidőt használnak.
Elméletileg 24 időzónának kellene lennie, a valóságban azonban 40 van.
A zónaidők a UTC-től általában egész órában térnek el, ritkábban az egészhez képest fél óra, két esetben pedig negyed óra eltérés van.
Sok országban és országrészekben nem használnak nyári időszámítást. Ilyen esetben nyári időszámításkor ezen országokhoz a nyári időszámítást használó országok 1 órával „közelebb” kerülnek.
Itt használnak nyári időszámítást
Egy időzóna a földfelszínnek az a területe, amelynek időmérő eszközei azonos időt mutatnak (Wikipédia). Ez a fogalom és az ezt megvalósító képzeletbeli vonalak rendszere nem mindig létezett. Régen minden nép a nappal kelt és nyugodott, ami valljuk be, sokkal egyszerűbb dolognak hangzik mint a mostani, óraátállítási mizéria. Igaz, ennek a régi módszernek is vannak hátrányai, de azokat most hagyjuk.
Az időzónákra végül azért lett szükség, mert az emberek elkezdtek vándorolni és egyszer csak kiderült, hogy ha sokat megyünk keletre vagy nyugatra, akkor - azon kívül, hogy nem esünk le a föld szélén - egyszer csak reggel megy le a nap és este jön fel. Természetesen csak a saját szemszögünkből.
Ezt a problémát kellett megoldani valahogyan, amikor már tényleg elég gyorsan tudott az ember közlekedni (lásd a 80 nap alatt a föld körül című Verne regényt, amelyben Phileas Fogg valójában azért nyer, mert keletre ment teljes 360 fokot és ez alatt nyert egy teljes napot). A megoldás az lett, hogy a hosszúsági körök mentén változik az órák állása. Ez persze nem lett ilyen egyszerű, megint beleszólt a politika. Egy országban ugyanis nem túl jó dolog, ha többféle időt mérnek, hiszen a párt vezetője este nyolckor szólal fel az nem lehetséges, hogy valaki lemarad, mert náluk épp akkor már kilenc van. Ezért az időzónák végül így alakultak nem egyenes vonalak, hanem politikai határok mentén.
Természetesen az időzónák kitalálásakor az internet még sehol nem volt, ezért arra nem is gondolhattak annak kiagyalói, hogy pókerezéskor egy 20:00 EST zonában megrendezett verseny itt nálunk 6 órával később indul el. Kivéve, ha éppen átállítjuk az órákat! És itt bonyolódik a dolog (lentebb a különböző, pókeres szempontból fontos időzónák ismertetését láthatjátok), mert amikor nyáron átállítjuk egy órával előre az óramutatókat, ezt nem mindenki csinálja utánunk. Érdekes módon a pókertermek viszont igazodnak ehhez a módihoz és ők is állítanak órát, vagyis átállításkor pecekre vagy órákra az eltérés ugyan esetleg látható, de később beáll a rendszer a megszokott kerékvágásba és minden megy tovább, ahogy megszoktuk.
Az Eastern Standard Time, röviden EST (még rövidebben ET) az az időzóna, amelyet az Egyesült Államok nagy részén használnak, ami azért is fontos, mert az online póker termek legtöbbje amerikai fejlesztésű és legtöbb játékosuk is még az Egyesült Államokból kapcsolódik a szerverekhez, amelyek azonban teljesen más időzónában működnek (ezt csak egy érdekesség, tudsz még követni? ). Vannak viszont olyan termek, ahol a Central European Time (CET) és olyanok is, melyek a Greenwich Main Time (GMT) zónaidejét használják (ez utóbbi már elavult megjelölés, ma már az egyezményes koordinált világidő vagy röviden koordinált világidő Universal Time Coordinated vagy UTC) a használatos, amely a London melletti Greenwichi Királyi Csillagvizsgálón áthaladó 0 kör ideje.
Magyarország az UTC+1 (GMT+1) időzónát használja (az egész ország, mert kelet-nyugati kiterjedése nem olyan nagy, hogy több zóna legyen), amely azt jelenti, hogy a 0 körhöz képest 1 órát kell előre állítani az óráinkat, ha mondjuk Londonból hazajövünk. Mivel az Egyesült Államok a mínusz ötös időzónában van, ezért aki Londonban él 5 órával későbbi időt lát, míg mi itthon 6 órával járunk előrébb az amerikaiaknál.
Olvass róla bővebben: http://hu.pokernews.com/h%C3%ADrek/2009/10/Idozonak-ha-talalkoznak-1888.ht
http://egykisfoldrajz.freeiz.com/Idozonak.html