Szijjártó tárgyalásain dől el a magyar óriáscég sorsa
Közben a városban: Dunaújváros - A város és környékbeli községek vezetői is ott voltak a vasműsök nagygyűlésén. Megoldás nem körvonalazódott, a politika lépést ígért, a vasműsök eldöntötték: harcolni fognak!
A menedzsment a napokban jelentette be, hogy az eredetileg 2005-ben indult beruházási program egy újabb elemét fejezi be, egy hárommilliárd forint értékű fejlesztéssel a meleghengerműben. A Dunaferrnél azonban a fő kérdés az úgynevezett folyékony fázis (az acéltermelés) megmaradása, ami közvetlenül 3,5-4 ezer, közvetve pedig több tízezer munkahelyet érint. Az üzem két kohója közül az egyiket januárban állították le a kötelező javítás miatt, ezt azonban a másik egységen is végre kellett volna hajtani már tavaly. Az orosz tulajdonosnak legkésőbb április végéig el kell döntenie, hogy felújítja-e az I. kohót, egyébként idén már nem tudják üzembe helyezni a nagyolvasztót, a II-es egységet pedig legkésőbb az év végén le kell állítani − fogalmazott a napokban tartott nagygyűlésen Mucsi Zoltán szakszervezeti elnök.
A kormány jelenleg két lehetséges forgatókönyvvel számol, ám mindkettő a szükséges fejlesztések végrehajtásáról, a folyékony fázis megmaradásáról szól. Ha erre a tulajdonos nem hajlandó, akkor a kabinet a vasmű szakmai befektetőnek való továbbértékesítésére kéri az orosz felet − mondta a Napi Gazdaságnak Dorkota Lajos kormánymegbízott, a Fejér Megyei Kormányhivatal vezetője. Dorkota szerint a piaci hírekkel ellentétben (amelyek arról szólnak, hogy a Dunaferr iránt egyetlenként érdeklődő dél-koreai Posco a Malév-leállással nagyjából egy időben elállt ilyen irányú szándékaitól) az ázsiai vállalattal folytatott utolsó megbeszélések idején, három-négy hónappal ezelőtt még élt ez a lehetőség. A kormánybiztos szerint jelenleg nem folynak tárgyalások a kormány és a vasmű itteni vezetése között − bár nyáron még központi segítségben bízott a Dunaferr: a közvetlen támogatás az uniós tiltás miatt nem lehetséges, ezért egy kedvezményes hitel lehetősége merült fel, a politikus szerint azonban a menedzsment azóta nem kezdeményezett tárgyalásokat.
2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | |
Nettó árbevétel | 278,9 | 334 | 192 | 258,12 | 300,62 |
Export aránya (%) | 54,0 | 61,0 | 59,0 | 65,0 | 67,0 |
Üzemi eredmény | 42,1 | 35,1 | −27,4 | −1,7 | −4,7 |
Mérleg szerinti eredmény | 33,2 | 2,8 | −31,06 | −8,47 | −20,36 |
Forrás: cégközlés |
Dunaújváros nem lesz Ózd, nem lesz Diósgyőr - ígérték meg
Vasmű - Nagygyűlést tartottak a szakszervezetek
Sokan voltak a vasmű érdekvédelmi szervezetei által meghirdetett kedd délutáni nagygyűlésen a Városháza téren (egyes becslések szerint két-háromezren) de lehettek volna többen is: meglehetősen szellős maradt a tömeg.
Sokan, becslések szerint két-háromezren mentek el a vasmű érdekvédői által rendezett kedd délutáni nagygyűlésre a Városháza térre. De lehettek volna többen is... (Fotók: Lázár Zsolt)
A menetrend a következő volt: Mucsi Zoltán szakszervezeti elnök bevezetője után lejátszották a Munkás gyászindulót, célzatosan orosz szöveggel. Levetítették a Ha él a gyár, él a város! című kisfilmet. Móri Imre nyugdíjas, volt szakszervezeti aktivista, majd Csapó Tamás, az ifjúsági szervezet vezetője, azután Borbély Zoltán, a vasmű központi üzemi tanácsának elnöke, végül ismét Mucsi Zoltán mondott beszédet. A gyűlés után sajtótájékoztatót rendeztek.
Mucsi Zoltán
A vasmű két nagy érdekvédelmi szervezete: a Dunaferr DV Vasas Szakszervezeti Szövetség, és a Dunaferr Ifjúsági Szervezet rendezte azt a nagygyűlést, ami ma délután zajlott le a Városháza téren, becslések szerint két-háromezer ember részvételével.
Mucsi Zoltán Vasas-elnök bevezetőjében hangsúlyozta: céljuk a gyűléssel az, hogy korrekten tájékoztassák a közvéleményt a Dunaferr helyzetéről, és rávegyék a politikusokat, hogy lépjenek fel a hazai nyersvas- és acélgyártás megmaradásáért! Mint mondta: az orosz tulajdonosnak legkésőbb április végéig el kellene végre döntenie, hogy felújítja-e az I-es számú kohót, vagy nem: ha addig nincs döntés, idén már nem tudják üzembe helyezni a nagyolvasztót. Ami igen rossz kilátásokat jelentene a II-es számú kohó legkésőbb év végi leállásával, így három-négyezer vasműs munkavállaló, beszállítókkal együtt több tízezer térségbeli dolgozó jövőjével kapcsolatban.
Borbély Zoltán
Móri Imre a gyárat építőkre, majd a vasmű privatizációjában érdekeltek ígéretére emlékeztetett: a magánosítás megoldja majd a gyár gondjait. Ezzel szemben azt látják, hogy a tulajdonos érdeke mindent felülírhat.
Csapó Tamás hangsúlyozta: soha nem volt ilyen rosszul vezetett a vasmű, olyanok irányítják, akik nem ismerik a gyárat, a várost, és pár hónap múlva vissza se néznek arra, hogy mit műveltek itt!
Borbély Zoltán felelevenítette: 86 napja nincs döntés a kohó újjáépítéséről - miközben rossz gazdasági döntések sorát hozták meg a privatizáció óta: erőművet vettek szükségtelenül, csődbement kft-t támogattak milliárdokkal.
Galériák
Mucsi Zoltán záróbeszédében megemlítette: furcsa módon éppen a nagygyűlés napjára időzítették a hírt a vasmű vezetői egy majdani, októberben kezdődő meleghengerműi felújításról, három milliárd forint értékben. Nagyjából ennyibe kerülne az I-es kohó átépítése is: amire eddig azt mondták, nincs rá pénz. Erre honnan lett hirtelen? - kérdezte Mucsi. Hangsúlyozta, lehetetlennek tartják, hogy a vasmű öt éve folyamatosan veszteséges: ilyen kohászati üzem nincs egész Európában. Ám úgy látja, hogy a főrészvényesnek nincs rövid távú stratégiája sem.
Minden felszólaló hangsúlyozta a hazai politikusok felelősségét, nem csak a privatizációban, hanem abban is, hogy nem lépnek fel a Dunaferr érdekében, nem kényszerítik a tulajdonosokat a gyárnak, a városnak, a városkörnyéknek és az országnak megfelelő döntésekre.
Ugyancsak hangsúlyozta mindegyik szónok, hogy a szervezett dolgozók nem hagyják magukat, és akár segítenek a politikusok, akár nem: harcolni fognak munkájukért!
Kinek kell kezébe venni a gyár sorsát?
Régen járt annyi országos médium a városban, mint kedden, a gyűlés utáni sajtótájékoztatón.
Itt ismét Mucsi Zoltán Vasas-elnök nyitotta a felszólalók sorát. Mint mondta: a szakszervezetek elérkezettnek látják az időt, hogy kezükbe vegyék a gyár sorsát. A tavalyi, jórészt eredménytelen és év végéig halogatott bértárgyalások meggyőzték őket arról, hogy sokkal radikálisabb módszerekre van szükség.
A Vasas szakszervezet vezetői: Molnár László, Borbély Zoltán, Mucsi Zoltán - Cserna Gáborral a gyűlés utáni sajtótájékoztatón (Fotó: Lázár Zsolt)
Újságírói kérdésekre válaszolva Borbély Zoltán azt mondta: a tavalyi eredményekről még nincs elfogadott mérleg, de a hírek szerint húsz-harmincmilliárd forint veszteséggel zárta 2012-t a Dunaferr-társaságcsoport. Megjegyezte: a vasmű állami visszavásárlásával kapcsolatban vannak bennük kétségek, mivel az mindig két félen múlik.
Arra a kérdésre, hogy mennyire elszánt a kormány a vasmű visszavásárlására, például az ukrán acél behozatalának megnehezítésére hajlandó-e védővámokat bevezetni, elhangzott: az unió közös vámpolitikája miatt nem lehet kétoldalú vámelőírásokat bevezetni.
Az mindenesetre biztos, jegyezték meg a szakszervezeti vezetők, hogy ha leáll a két kohó, ha bezárják az acélművet, a folyamatos acélöntőművet, a kokszolót, akkor legalább három-négyezer ember veszítheti el a munkáját a vasgyárban.
Határozott ígéretet tett
A többször megszólított politikusok becsületét Cserna Gábor dunaújvárosi polgármester védte meg, aki (miután végigállta a nagygyűlést) a városházán rendezett sajtótájékoztatón elmondta: a Dunaferr nem csak a város, a kistérség, hanem az ország sorsát is meghatározó cég.
A polgármester kijelentette: felelősséggel tesz ígéretet arra, hogy záros határidőn - egy-két héten - belül meg kell születnie a kohóátépítésről szóló pozitív döntésnek. Erre a miniszterelnök utasította a külgazdasági államtitkárt, aki hamarosan látogatást tesz a vasmű fő tulajdonosának számító orosz bank elnökénél. Az államtitkár tárgyalásainak elősegítéséhez a város vezetői minden szükséges, a vasműt érintő iratot eljuttattak.
Hangsúlyozta: véleménye szerint mindent meg kell tenni a vasmű fennmaradásáért ha kell, akár vissza kell vásárolnia az államnak!
http://duol.hu/hirek/vasmu-nagygyulest-tartottak-a-szakszervezetek-1539177
Dunaferr-szakszervezetek: ha él a gyár...
(Utolsó frissítés: 04. 17. 11:26)
Mottó, jelszó, tény a falon A Vasas-elnök kiemelte a korábbi felhívásukban már említett tényezőt: az érdekképviseletek határozott szándéka, hogy hangsúlyozza a politikai szereplők felelősségét – lépjenek föl hatékonyan és gyorsan annak érdekében, hogy megmaradjon a Dunaferrnél folyó nyersvas- és acélgyártás. A tiltakozó akciót hangsúlyosan politikamentes demonstrációnak szánják a szervezők, emelte ki köszöntőjében az érdekképviseleti vezető.
"Mi vár a gyárra, a városra?"
A jövő (is) itt van Az "ifik" vezetője a Dunaferrt olyan emberhez hasonlította, akit elhanyagol a környezete – nem kezelik a kisebb bajait, ellustul, elhagyja az ereje –, majd élesen kritizálta a jelenlegi vezetést:
Finoman megdől, mint minden tézis A szakszervezeti vezető több nemzetközi példát is hozott a kormányzati beavatkozásokra, kiemelve: a probléma megoldása nem tűr halasztást; "ha a politikai szereplői magunkra hagynak bennünket és a főtulajdonosok úgy döntenek, hogy a városban nincs szükség acélgyártásra, nem sokat tehetünk – de harcolni fogunk, hogy megmaradjon az integrált acélgyártás". Borbély Zoltán további lépéseket is kilátásba helyezett, majd a vasas hármas jelszavával (Egység, Összefogás, Szolidaritás) búcsúzott a demonstrálóktól.
Politikamentes, szakszervezeti, mentő A Vasas első embere szintén kiemelte a politikai tényezők felelősségét – minden felelős erőnek össze kell fognia annak érdekében, hogy a Dunaferr működjön, a város tovább éljen, hangsúlyozta Mucsi Zoltán. Közvetlenül a politikusokat is megszólította az érdekképviseleti vezető, kiemelve, hogy minden eszközt meg kívánnak ragadni annak érdekében, hogy elkerüljék a legrosszabb forgatókönyvet:
Vásárlási szándékot fontolgat (katt a képekre a nagyításhoz) A városvezető kiemelte, a közelmúltban Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor kormányfő találkozóján már esett szó a Dunaferr helyzetéről, de azóta is történtek fontos fejlemények: dr. Dorkota Lajos kormánymegbízott a napokban tárgyalt a kormányfővel a vállalatcsoport jövőjéről, külön szakmai összeállítás született a folyékony fázis jelentőségéről a műszaki-technológiai vonatkozásoktól kezdve a foglalkoztatás súlyos kérdéséig. A következő lépés Cserna Gábor szerint a közeljövőben várható – Szíjjártó Péter külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkár napokon belül találkozik az orosz főtulajdonos képviselőjével.