Az ország, amely megkapta az IMF-től, amit mi nem.
Fővárosa BogotaKávéültetvény Medellín, az ország második legnagyobb városa Egy katedrális a fővárosban Történelmi emlék2009 óta háromszor megkaphatta azt a hitelkeretet, amit mi nem.
2009 májusában kapta meg először Kolumbia a rugalmas hitelkeretet (Flexible Credit Line - FCL) a Nemzetközi Valutaalaptól, amit 2010-ben egy megerősítő, majd a kétéves hitelkeret lejártával egy harmadik FCL keret váltott fel. Az IMF januárban a tagországok mindegyikénél szokásos IV. Cikkely szerinti felülvizsgálatakor összegezte meglátásait a kolumbiai gazdaságról.
Tehetséges vezetés
Az IMF igazgatótanácsa nem fukarkodott a dicsérő szavakkal: Kolumbia gazdasága ellenállónak bizonyult az elmúlt években a globális sokkokkal szemben, továbbá a tehetséges politikai vezetés tevékenysége nyomán maradt elég mozgástér a ciklikus hatások kivédésére, azaz a hatóságok hathatósan tudtak a globális gazdasági visszaesés ellen dolgozni.
Recesszió ugyan nem volt, a 2009-es +1,7%-ot jelentő mélypontról a GDP növekedése 2011-ben 6%-ra gyorsult. Idén a növekedés lassul, de ez még mindig azt jelenti, hogy 4,4%-os lehet a bővülés, amivel Európában sok ország kibékülne. A gazdaságot különösen a nyersanyagok exportja hajtja. Az export negyedét az olaj, egy másik jelentős részét a szén teszi ki, de nem elhanyagolható a nemesfém, például arany exportja sem. aranyláz... Eközben az infláció 2,4 százalékra lassult a 2011-es 4 százalékról, a munkanélküliség pedig az éveken át tartó robusztus növekedés alatt 9,2 százalékra mérséklődött (tíz évvel ezelőtt még 17% volt a ráta). A fizetési mérleg hiánya a GDP nagyjából 3 százaléka, és az utóbbi időben alig változott.
Az államháztartás hiánya az olajbevételek nélkül számítva sem változott, a központi költségvetés hiánya a GDP 2%-a körüli, az államadósság pedig a GDP 33 százaléka, és az utóbbi években csökken.
A pénzügyi szektor is kimondottan egészséges a Valutaalap szerint. A bankszektor jól feltőkésített és nyereséges, a nem teljesítő hitelek aránya alacsony és jól kezelt, a finanszírozás stabil, jórészt hazai megtakarításokra alapozott. A felügyelő hatóság lényegében minden pénzügyi intézményt lefed, és további intézkedéseket tettek a felügyelet erősítésére.
Miközben a hazai mutatók jól alakulnak, Kolumbia is kitett az erős sokkoknak, különösen a kereskedelmi partnerek felől, illetve ha hirtelen nagyot esne az olaj ára. Az IMF fel is hívja a figyelmet, gondot jelenthet a gazdaság koncentráltsága, és hogy a munkaerő termelékenysége még igen alacsony.
Ilyet szeretne a magyar kormány is
A magyar kormány is rugalmas hitelkeretet szeretne kérni a Valutaalaptól. Ilyet a régióból egyébként Lengyelország kapott még. Az IMF azonban már többször jelezte, és ma az IMF magyarországi kirendeltségvezetője újból megerősítette: a szigorú gazdaságpolitikai kontrollal járó készenléti hitel az, amely a Magyarországéhoz hasonló szükségletekkel jelentkező országokra van szabva. Ennek a megállapodásnak az alapján jelentették a 2011 novemberi igénybejelentés óta folyó tárgyalások. Bár ezek a tárgyalások is megálltak.