ALBÁNIA
Mert szeretném látni, de csak így megy... :)))
Európa „fehér foltját”, számunkra is oly ismeretlen Albániát kínálom a felfedezni vágyó böngészőknek. Tudni kell, hogy az ország most kezd nagy ütemű fejlődésbe. Az utak most épülnek, rengeteg a nagyon szegény ember, de sok luxusautó is van. A városok nagy szélsőségeket mutatnak. Szép házak, épületek mellett lepusztult viskók láthatók. A szolgáltatások, tisztaság, szociális körülmények, emberek öltözete, viselkedése még nem éri el az Európában megszokott színvonalat, mert más a kultúra és az igény a hagyomány.
Albánia hidegháborús elszigeteltségének szimbólumait, a betonbunkereket az egyik legnépszerűbb tengerparton, Semanban pusztulásra ítélte a helyi önkormányzat, s egy öreg, kínai gyártmányú tank segítségével az elsőt már le is rombolta. "Ezek a bunkerek, amelyek Tiranától 120 kilométerre délre, az Adriai-tenger partján épültek, balesetveszélyesek, és a turisták testi épségét veszélyeztetik, mert volt, aki belefulladt a tengerbe, vagy sérüléseket szenvedett, amikor bemászott" - mondta Sotir Zaka helyi vezető. Hozzátette, hogy a tengerparton már 30 bunkert lebontottak, és a következő két hétben még további 30-at megsemmisítenek. Ez azonban csak "csepp a tengerben", mert Albánia-szerte 700 ezer bunker található.
.
.
Albánia úgy tudta megőrizni ezt a műemlékegyüttest, hogy a helyi, a nemzeti és a nemzetközi szervezetek partnerséget alakítottak ki. A védett zóna a nemzetközi testületek támogatását élvezi, beleértve a Világbankot is.
Butrint lankás dombon fekszik, egyik oldaláról a Jón-tengerre, a másikon a Butrinti-tóra látni. A monda szerint a Trójából megmenekült Aeneas alapította a várost, régészek ezt az i.e. 8. századra teszik. Az i.e. 4. századra törzsi központ és Priamosz királyságának része lett. Buthrotumtól délre római kolóniát épített veteránjainak Augustus császár azután, hogy Marcus Antonius és Kleopátra ellen győzedelmeskedett az actiumi csatában.
Butrint további történelme igen zavaros: Bizánc, a normanok, az Anjou királyok, Velence uralkodói és a törökök söpörtek végig a területen, de 1912 óta a független Albánia része
"Albánia a Balkán szíve”, szokás mondani, merthogy ez a kevésbé ismert, elszigetelődött ország, megőrizte érintetlen formában természeti örökségét, kincseit, és sajátosan sokszínű kultúrája, pezsgése teszi olyan izgalmassá. Óriási fejlődésnek indult. Az utóbbi időben ezért is található megannyi ellentét a modern és az elmaradott időkből. Sokszínűsége Európa igazi kincsestárává emelte ki.