Nem szokásom egy-az egyben más blogokról posztokat bemásolni, ezét elnézést kérek, a témát mások már formába öntötték, úgyhogy nem fordítok már időt az egyéni megfogalmazásra az amúgy is kevéske időkeretemből. A copizás a Véleményvezér blogról származik.
Ha alacsony a vérnyomásod, érdemes elolvasni.
Ha magas, csakis erős vérnyomás-csökkentő bevétele után ajánlom, de előbb kérd ki orvosod, gyógyszerészed véleményét..
Gyurcsány után a Fidesz üzeni: el lehet menni!
Minden ötödik magyar, a 30 év alattiaknak pedig a fele tervezi, hogy külföldön dolgozzon. Aránytalanul nagy teher van a vállukon: tényleg itt fogunk maradni a nyugdíjasainkkal. (Fotó: orbanviktor.hu)
A Tárki friss felmérése szerint az elmúlt két évtizedben soha annyian nem akarták hosszabb vagy rövidebb időre elhagyni Magyarországot, mint most. Minden ötödik magyar, a lakosság 19%-a tervezi, hogy külföldön vállaljon munkát. Elsősorban a fiatalok azok, akik a lábukkal szavaznak a jelenlegi magyarországi viszonyokról: a 30 év alattiak közel fele, 48%-a, a 31-40 éveseknek pedig majd' harmada, 31%-a akar inkább külföldön szerencsét próbálni.
Ajánlott írásunk: Elszegényedés vagy hiperinfláció?
Gyurcsányi üzenet
„El lehet menni Magyarországról, itt lehet bennünket hagyni. Tessék, lehet menni, majd mi elleszünk a nyugdíjasokkal." Ez az emlékezetes mondat Gyurcsány Ferenc száját hagyta el 2006-ban, aki az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén többek között arra hivatkozva utasította vissza az adócsökkentést követelő hangokat, hogy a bevételkiesést ő nem hajlandó a kiadási oldalon olyan lépésekkel kompenzálni, mint például a nyugdíjcsökkentés.
A Véleményvezéren rengeteg írásunkban kifogásoltuk, hogy a második Orbán-kormány ott folytatja, ahol a Gyurcsány-kormány abbahagyta: hiába kényszerül a válság miatt drasztikus intézkedésekre, a nyugdíjasokat akkor is szent tehénként kezeli. Ez az elmúlt két év gyakorlatában azt jelentette, hogy mindig a gazdaságilag aktívakra vetettek ki újabbnál újabb adókat, ráadásul még a magánnyugdíjpénztári megtakarításaikat is államosították. Amikor pedig mégis muszáj volt a kiadásokhoz is hozzányúlni, akkor a felsőoktatási forráskivonásokkal a fiataloktól, a segélyek visszavágásával pedig a munkaképes korúaktól vettek el pénzt.
Vagyis bár a Fidesz a kommunikáció szintjén haza akarja hívni a külföldre költözött magyarokat, a valóságban a politikájával szintén, sőt még többeknek azt üzeni, hogy el lehet innen menni.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
De ki fog akkor dolgozni?
A fiatalok migrációs kedvének növekedése azért különösen veszélyes Magyarország számára, mert már így is az elöregedő magyar társadalom rendelkezik az Unióban az egyik legalacsonyabb foglalkoztatási rátával. A problémát hosszú távon tovább súlyosbítja, hogy a termékenységi rátánk tekintetében is a sor vége felé kullogunk. És itt érdemes megjegyzni, hogy Magyarország lakosságszáma az elmúlt tíz évben úgy csökkent, hogy közben a pénzügyi válság 2008-as kitörése óta bajba került országoké szinte kivétel nélkül növekedett.
Ez pedig azt jelenti, hogy a jelenleg nálunk rosszabb helyzetben lévő, eladósodottabb és súlyos munkanélküliséggel küzdő államok hosszú távon legalább rendelkeznek bizonyos tartalékokkal, legalábbis, ami a munkára fogható népességet illeti. Magyarországon ezzel szemben az egyre kevesebb aktív közül is egyre többen gondolják úgy, hogy ideje komolyan venniük a gyurcsányi felszólítást – mi pedig akkor tényleg itt fogunk maradni a nyugdíjasainkkal.
Vagyis az unortodox gazdaságpolitikának köszönhetően nem csak, hogy a külföldiek alig akarnak nálunk beruházni, és nem csak, hogy a hitelhiány miatt a magyar kkv-k sem képesek növekedni és munkahelyeket teremteni, de még a meglévő humán tőkénket is borzasztó ütemben pazaroljuk el.
Felelős a kormány
Evidens, hogy mindig a fiatalabbak azok, akik könnyebben mozognak és hogy a vállalkozó kedv is bennük a legnagyobb. És nyilvánvalóan a Tárki elszomorító adatait a nehéz gazdasági helyzet, vagyis részben a magyar kormány intézkedéseitől független nemzetközi környezet, illetve az előző kormányok öröksége is magyarázza.
A jelenlegi kormány felelőssége azonban megkerülhetetlen, és nem csak a már említett okból, miszerint aránytalanul nagy terhet raknak a fiatalabb generációk vállalára. Az új adókat vagy éppen a felsőoktatási forráskivonást lehet a gazdasági kényszerrel magyarázni. De azok módját, az évközbeni, átgondolatlan és egyeztetések nélküli adókivetést, vagy éppen azt, hogy egy érettségiző csak az utolsó pillanatba tudja meg, hogy hová milyen feltételekkel lehet jelentkezni, vagy hogy szeptemberben egyáltalán létezni fog-e még az általa megjelölt intézmény – ezt a fajta kapkodást és amatőrizmust már nem. (És persze azon is érdemes elgondolkozni, hogy például a külföldön dolgozó magyarok extraadójának meglebegtetése mit árul el a kormány problémaérzékenységéről.)
Olvasd el ezt is: Békemenet a nyugdíjba
A bizonytalanság légköre
Ahogy egy korábbi kormányértékelőnkben is írtuk, a Fidesz voluntarista és mindent felforgató politikájának legsúlyosabb következménye pontosan az, hogy ebben az országban már senki sem érezheti magát biztonságban, minden teljesen kiszámíthatatlan lett.
Természetesen egyéb okok is közrejátszanak a migrációs hajlandóság növekedésében, de tényleg nincs mit csodálkozni azon, hogy 2010 óta a másfélszeresére nőtt azok aránya, akik a mostani légkörben azt a következtetést vonják le maguknak, hogy Magyarországon kívül csak könnyebb lehet az élet.