Erre a természeti ritkaságra egyelőre még nincs pontos meteorológiai magyarázat.
Több száz, vagy akár több ezer jéggömb is boríthatja a vízpartot. Hol szépen felsorakoznak egymás mellett, hol egymásra vannak halmozva. Méretük elérheti a futball-labdáét is. A hóból a hullámok, nagy fagyott jég labdákat alkotnak. Ehhez a víz hőmérsékletének 0 ° C körülinek kell lennie. Körülbelül 1,000 évvel ezelőtt emberek százai haltak meg különös módon a Himalájában. Egy nemrégiben készült vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy az áldozatok kifogtak egy jégesőt, ami hatalmas, baseball labda méretű jégdarabokat szórt fejükre több mint 100 mérföld/órás erővel (160 km/óra). Jégeső akkor alakul ki a viharokból, amikor esőcseppeket szállít egy erőteljes felfelé irányuló, függőleges áramlás, a légkör rendkívül hideg területeire. Minél hosszabb ideig forognak az apró jégszemcsék a magasban, annál nagyobbakká válnak. Ha a jéglabdák olyan nagyra nőnek, hogy a szél már nem bírja el őket, jégesőként esnek le a földre.
Ezen a balatoni képen jéggolyókat fotóztak :
Előfordulhat, hogy kimerészkedsz otthonodból egy kiadós hóvihar után és tucatnyi bot vagy dob alakú hógolyó tömegét találod a kertedben. Ezeket a ritka alkotásokat hó görgőknek nevezzük, az anyatermészet maga alkotja őket.
A hóhengerek akkor keletkeznek, amikor vizes hó esik a fagyos talajra, és így az nem ragad hozzá. Erős szelek esetén, azok felgörgetik a hórudakat, hógolyókat. A természet talán így akarja közölni, hogy itt az ideje egy jó hógolyócsatának.