He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miért váltanák vissza lejárat előtt az állampapírokat? – a négy legfontosabb gondolat az ÁKK-vezérrel készült interjúnkból

2024.01.29. 07:30 guma70

Kurali Zoltán – Fotó: Huszti István / Telex 

Interjút készítettünk Kurali Zoltánnal, a költségvetés finanszírozásáért felelős Államadósság-kezelő Központ vezérigazgatójával. Akit érdekelnek az állampapírok, annak mindenképpen érdemes elolvasnia a teljes interjút, akinek erre nincs ideje, annak összefoglaltuk a négy legfontosabb gondolatot.

Arról, hogy sokan a lejárat előtt visszaváltanák az állampapírokat

„Tényleg nem látjuk azt, hogy miért lenne probléma, hogy a befektetők az aktuális érték 99 százalékán eladhatják a befektetésüket. Az inflációkövető állampapírok az alacsonyabb infláció felett is fizetnek prémiumot, a piacon elérhető alternatív befektetési lehetőségek pedig általában az inflációt követik. Tehát az alacsony infláció mellett a többi befektetési lehetőség is nagyjából ugyanolyan, vagy még rosszabb lesz, mint az inflációkövető állampapír.”

Hibáztak-e, hogy ennyi inflációkövető állampapírt bocsátottak ki

„Magas kamatok és infláció idején kézenfekvő alternatíva a diszkontkincstárjegy lett volna. Ezzel viszont két probléma is van. Egyrészt meg tudják vásárolni intézményi szereplők is, illetve a külföldiek, márpedig mi elsősorban a lakosságnak szerettünk volna magas kamatokat kínálni. Másrészt ezek a papírok 3, 6, vagy 12 hónap után lejárnak, ilyenkor pedig a befektetők egy része kiveheti a pénzét, nekünk pedig folyamatosan új befektetőket kell szereznünk. A mostani helyzetben ugye a GDP 4 százaléka az állam kamatkiadása, de ennek több mint háromnegyede az országban marad, és körülbelül fele közvetlenül a lakosságnak megy.”

Több embernek legyen állampapírja

„December végén a babakötvények nélkül majdnem 822 ezer értékpapírszámlán volt lakossági állampapír. 2023-ban több mint 60 ezerrel nőtt az ügyfélszám, tehát egyértelműen látszik, hogy van egy pozitív trend. Hosszú távú gazdaságpolitikai cél, hogy minél több embernek legyen lakossági állampapírja, hogy minél többen megtakarítsanak, amivel egy bázis képződik arra, hogy a gazdaságban legyenek belső pénzügyi források. Az ötmilliós Írországban például négymillió ilyen értékpapírszámla van, tehát szinte minden háztartásnak van valamilyen állampapír jellegű megtakarítása.”Az állampapírok árazásáról

„Annak érdekében, hogy ösztönözzük a hosszú távú megtakarításokat, a lakossági állampapírokat tudatosan az intézményi piaci hozamszint fölé árazzuk. Megkeressük a piaci referenciákat, megnézzük, hogy az emberek ott mennyit tudnak keresni, és a lakossági állampapírokra adunk egy prémiumot ezekhez a hozamokhoz képest. A prémium nagyságát persze meghatározza a kereslet-kínálat, tehát például az, hogy mennyi megtakarításuk van az embereknek, mit preferálnak éppen, az állampapírokat ezekhez igazítjuk.”

Akit részletesebben is érdekel a téma, elolvashatja a teljes interjút ezen a linken.

https://telex.hu/gazdasag/2024/01/23/kurali-zoltan-akk-interju-legfontosabb-negy-gondolat

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr4418309411

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása