Évek óta rengeteg uniós pénztől esik el Magyarország, miután az unió 8000 milliárd forintnyi összeget zárolt. Az Európai Bizottság az ATV Híradónak megküldött válaszában leírta, miken kellene a kormánynak változtatnia, hogy megnyíljon az út a visszatartott 8 ezer milliárd forint előtt.
„Igazi korrupcióellenes intézkedéseket nem fognak bevezetni, ezért igyekeznek majd az Európai Bizottságra és a magyar ellenzéki pártokra fogni ennek a kudarcnak az okát, amiért nem jön továbbra sem az a 8 ezer milliárd forint. Ami a magyar embereknek, a magyar egészségügynek, a közlekedésnek, az energiapolitikának, az oktatásnak, és a kis- és közepes vállalkozásoknak, a magyar agráriumnak járna” – fogalmazott Magyar Péter.
A Tisza Párt elnöke Ursula von der Leyennel is tárgyalt Brüsszelben. Erről a Facebook-oldalán azt írta: amint az Orbán kormány elfogadja a korrupcióellenes intézkedéseket, a Bizottság utalni fogja a 8 ezer milliárd forintot.
Bóka János európai ügyekért felelős miniszter nemrégen a Bloombergnek úgy nyilatkozott, hogy a kormány Brüsszel minden feltételét teljesítette már.
„Ha Magyarország úgy gondolja, hogy teljesített minden feltételt, és úgy gondolja, hogy az Európai Bizottságnál esélye van arra, hogy labdába rúgjon, akkor a magyar kormánynak hivatalosan le kellene jelentenie, notifikálnia kellene Brüsszel felé ezeket az intézkedéseket. Brüsszel azt áttekintené, és ennek fényében döntene a további intézkedésekről. De valahogy ez a notifikáció a mai napig késik” – magyarázta az ATV-nek Gyévai Zoltán, a Szabad Európa brüsszeli munkatársa.
Megkérdeztük a kormánytól: mik azok a pontok, amikben az Európai Bizottság további lépéseket vár, és hogyan értékeli a Bizottság az eddig tett lépéseket? Adásunkig választ nem kaptunk.
Az Európai Bizottság Híradónknak küldött levelében azt írja,
a gyermekvédelmi törvény, a tudományos szabadságot és a menedékjogot fenyegető magyar rendelkezések továbbra is akadályozzák a pénzek kifizetését.
Hozzáteszik, Magyarország eddig nem hajtotta végre kielégítően az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét és az igazságügyi függetlenség megerősítését.
Gyévai Zoltán szerint Brüsszel célja a pénzek visszatartásával nem a kormányváltás, a magyar belpolitikát a magyarokra bízzák.
„Én nem gondolom azt, hogy most ha hirtelen történne valami Magyarországon, a Tisza hatalomra kerülne, akkor abban a pillanatban minden megnyílna. Nem, Magyar Péternek bizonyos bizonyítékokat kellene szolgáltatni arra vonatkozóan, hogy ő komolyan gondolja, hogy attól kezdve megváltozik a helyzet” – véli az újságíró.
A DK volt EP-képviselője híradónknak azt mondta, az Unió újabb eljárást indított Magyarország ellen, most épp a szuverenitásvédelmi hivatal kapcsán.
„Ameddig újabb és újabb problémák merülnek fel a jogállamiság kapcsán a kormánnyal szemben, és a korábbiak sincsenek orvosolva, nincsen rájuk garancia, hogy azok rendesen fognak működni, addig sajnos azt kell mondjam, hogy nem alkalmas a magyar kormány arra hogy ezeket a pénzeket hazahozza” – tette hozzá.
Rónai Sándor szerint a magyar kormány azért nem teljesíti a feltételeket, mert azzal a magyar társadalomnak beismerné a korrupciós vádakat.
https://www.atv.hu/belfold/20241004/brusszel-europai-bizottsag-unios-penzek-magyarorszag