He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

április 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Lenthár Balázs: Böröndi altábornagy úrnak nemcsak a történelmi ismereteivel, de a realitásérzékével is gondok lehetnek

2023.05.31. 07:15 guma

A Honvéd Vezérkar főnöke szerint az 1939-ben kitört német-lengyel háborút békefolyamattal kellett volna megfogni ahelyett, hogy világháborúvá szélesítették volna.

„1939-ben a német-lengyel háború lokális háborúnak indult és mi lett a vége. Nem fogták meg időben, békefolyamattal azt az eszkalációt és elvezetett a második világháborúig” – mondta Böröndi Gábor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke az M1 stúdiójában. Ez azért igen figyelemreméltó észrevétel az ország első katonájától, mert tökéletesen ellentmond mindennek, amit a második világháború előzményeiről tudunk.

Volt ugyanis békefolyamat, ez csúcsosodott ki az 1938-as müncheni egyezményben, aminek épp az volt a célja, hogy megakadályozzon egy a Nyugat (elsősorban az Egyesült Királyság) és a III. Birodalom közötti háborút Csehszlovákia miatt. Ezt emlékeink szerint még a középiskolában is alaposan megtanították, bár igaz, akkoriban nem rendőrtábornokok diszponáltak az oktatásügy fölött.

A lényeg azonban az, hogy igenis próbálták „megfogni” az eszkalációt, csak éppenséggel Hitler az első adandó alkalommal rúgta fel a müncheni megállapodást, így a lengyel-német háború 1939 szeptemberi kitörésekor már nem volt igazán értelme egy újabb müncheni szerződésben gondolkodni, hiszen senki nem vállalt volna arra garanciát, hogy a Führer nem rúgja fel azt is abban a pillanatban, amint az úri kedve úgy diktálja.

Ha azonban már a párhuzamoknál járunk, egyáltalán nem haszontalan Böröndi felvetése, hiszen a Nyugat Vlagyimir Putyinnal szemben nem egy „Münchenen” van túl, hanem legalább három hasonló próbálkozáson. Még 2008-ban az orosz-grúz háborút (ezt Oroszországban „béketeremtő műveletnek” nevezték akkoriban) sikerült Nicolas Sarkozy közvetítésével felfüggeszteni. Azért a felfüggesztés a megfelelő kifejezés erre, mert a felek fegyverszünetet és nem békeszerződést kötöttek, továbbá a hivatalosan Grúziához tartozó két orosz kamuállam (Abházia és Dél-Oszétia) helyzete is megoldatlan maradt.

Ezt követték a 2014-ben kirobbant ukrajnai harcokat lezárni hivatott Minszk 1 és Minsz 2 egyezmények, amik fölött Angela Merkel német kancellár és François Hollande francia elnök is bábáskodott. Ráadásul, ahogyan Sz. Bíró Zoltán történész is kifejtette lapunknak, a Szovjetunió összeomlása óta Moszkva öt nemzetközi szerződésben is garantálta már, hogy tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi sérthetetlenségét. Aztán valahogy mégis csak sikerült megszállni a Krímet, meg támadást indítani az ország ellen. A történtek fényében nem biztos, hogy van értelme abban reménykedni, hogy ha egy hatodik ilyen papírt aláírnak, azt a Kremlben bárki is egy árnyalattal komolyabban gondolná, mint az előző ötöt.

Mindezek tükrében tűnhet úgy, hogy Böröndinek nemcsak a történelmi ismereteivel, de a realitásérzékével is gondok vannak, már ha tényleg azt hiszi, hogy a mostani konfliktus „megfogható” és nem csak elodázható egy békefolyamattal.

https://hvg.hu/itthon/20230509_Borondi_haboru_masodik_vilaghaboru_parhuzam_Oroszorszag

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr2318130550

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása