Orbán Viktor paranoiddá vált, és a NATO attól tart, hogy olyan problémássá válhat a védelmi szövetségben, mint az EU-ban – írta a legnagyobb példányszámú, Európa-szkepticizmusáról ismert osztrák lap annak kapcsán, hogy 200 magas rangú tisztet „nyugdíjaznak” a hadseregből.

Az ellenzék számára rejtély, ami történik. A hivatalos indoklás szerint fiatalításról van szó, legalábbis ezt mondta Szalai-Bobrovnitzky Kristóf védelmi miniszter. A lap szerint azonban az intézkedés hátterében a 2015-ös menekültválság áll. A magyar honvédség soha nem volt illojális Orbánnal szemben, és a tisztek soha nem nyilatkoztak a politikáról. Ám Orbán 2015-ben a hadsereget akarta bevetni a határ őrzésére, amely Magyarországon 2007 óta külön határőrség feladata. A védelmi minisztériumban akkor első ízben mutatkozott igen finom ellenállás: „Erre a katonákat nem képezték ki, és nincs megfelelő felszerelésük sem” – hangzott el. Orbán azonban hajthatatlan volt, és úgy rendelkezett, hogy a szerb határon épülő kerítést a hadsereg építi és őrzi majd. Ezért Hende Csaba akkori miniszter 2015. szeptember végén lemondott. Az utódok feladata a honvédség megreformálása volt. A vezető tisztségekbe a minisztériumban nem katonák, hanem Orbán iránt lojális menedzserek kerültek.
Teplán István, Orbán volt tanácsadója a lapnak kifejtette:
„Orbán paranoiddá vált problémákat konstruál ott is, ahol nincsenek ilyenek”.
Emellett fél egy esetleges utódtól – ebben párhuzam figyelhető meg Putyinnal -, és ezért kapóra jön neki a viszonylagos bizonytalanság a közalkalmazotti apparátusban. „Ez jól látható már csak a védelmi minisztériumban végrehajtott személyi változtatásokból is” – mondta Teplán, hozzátéve, hogy Szalai-Bobrovnitzky hét év alatt a negyedik védelmi miniszter. Nincs megfelelő tapasztalata, viszont remek üzleti kapcsolatai vannak Oroszországban.
A lap hozzátette: ugyanez történt a külügyminisztériumban is. Szijjártó Péter miniszter eliminálta a „megbízhatatlan személyeket”. Teplán szerint
„Orbán számára semmi más nem számít, csak a feltétel nélküli lojalitás. Ez vonatkozik a hadseregre is. A most elbocsátandó tisztek alkották a hadsereg gerincét, ők rendelkeznek katonai tapasztalatokkal, a NATO-misszióknál is, és főleg ott.”
A lap úgy véli: Orbánnak nem az a célja, hogy a NATO-ban is kakukktojás legyen, ám ha valaha feszültségek alakulnak ki, olyan tiszteket akar, akik hűségesek hozzá. „Márpedig alighanem küszöbön áll a vita: a tagállamok közül Törökországon kívül egyedül Magyarország nem ratifikálta még Svédország és Finnország NATO-csatlakozását” – írta a lap.
Szerző: Huppa-értesülésForrás: Huppa