He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

Valami nagyon nincs rendben a magyar élelmiszerárakkal – már a nyugati termékek is olcsóbbak a boltokban

2022.10.01. 07:30 guma70

Hogyan kerülhet többe itthon a magyar trappista, mint a francia nemespenészes brie? Miért szabadulhattak el ennyire a hazai árak? Erről kérdeztük Raskó György agrárközgazdászt.

Megdöbbentő posztot közölt a minap a befektetési alapkezelők által írt Vakmajom Facebook-oldal arról, hogy a Lidl-ben többe kerül a magyar trappista (4070/kg), mint a francia nemespenészes brie (3598/kg). Pedig a trappista egy olcsó tömegsajt, aminél békeidőben legalább 50 százalékkal drágább a sokkal feldolgozottabb és így magasabb minőségű francia sajt - írják.

De hasonlóan drágább lett a magyar párizsi, mint az olasz mortadella, többe kerül a magyar szalámi, mint a dán, a magyar vaj, mint az ír, a francia vagy a belga.

A hazai drágulás nemzetközi összehasonlításban is kiugró: az Eurostat adatai szerint

2021. augusztus és 2022. augusztus között Magyarárszágon 37 százalékos volt az áremelkedés, ami a legnagyobb drágulás volt az uniós tagállamok között.

Ezzel szemben a szomszédos Ausztriában ugyanezen időszakban csak 13 százalékkal nőtt az élelmiszerek ára, Franciaországban a 10 százalékot sem érte el a növekedés, Svájcban pedig alig 2,3 százalékkal kell többet fizetni, mint tavaly ilyenkor.

Ha az egyes termékeket nézzünk, akkor még riasztóbb számokat kapunk. A kenyér ára például a 65,5 százalékkal ment fel egy év alatt Magyarországon, a tojás 42 százalékkal, a sajt és a túró 60,7 százalékkal, a húsok pedig 27,6 százalékkal lettek drágábbak. Ezen termékek esetében szintén Magyarország produkálta a legnagyobb áremelkedést egy év alatt. A húsok esetében ráadásul úgy volt rekord áremelkedés, hogy ezek között vannak ársapkás termékek is. Ezek mellett azonban nőtt többek között a sör, a bor, a rizs és a gabonafélék ára is – nehéz olyan terméket találni, ami nem Magyarországon drágult a legnagyobb mértékben.

A kenyér drágulása az egyes országokban (Eurostat):

Mégis, mi történt?

Raskó György agrárközgazdász szerint az élelmiszer árak ilyen mértékű elszabadulásában szerepet játszott a gyenge forint is, hiszen a magyar termelők a világpiacon is értékesíthetik a termékeiket euróért vagy dollárért. Így van egyfajta „exportnyomás” rajtuk, mert jobban járnak, ha valutát kapnak a termékeikért, mint forintot.

Az áremelkedések másik részéről azonban szerinte pont a kormány tehet,

a másik árfelhajtó hatás ugyanis az ársapkák bevezetése volt.

A kormány februárban döntött arról, hogy hat élelmiszer (kristálycukor, liszt, étolaj, sertéscomb, csirkemell, csirkefarhát, ultramagas hőmérsékleten hőkezelt 2,8%-os tej) árát a tavaly októberi árszinten maximalizálja. Az ideiglenesnek szánt intézkedést azóta meghosszabbították október 1-ig, majd további 3 hónapra, december 31-ig.

„Jól hangzott, hogy ezen termékek árait vissza kell vinni a tavaly októberi szintre, a lakosság ennek örült is. A kereskedők azonban nem vették jó néven Gulyás Gergely kijelentését, miszerint az ebből fakadó veszteségeket nekik kell állni” – mondta a Szeretlek Magyarországnak Raskó György. Szerinte ezért a nagy áruházi láncok azt az összeget, amit elveszítettek az ársapkás termékeken, egyszerűen rárakták a többi árucikkre.

Ez a nagyobb láncoknak, amelyek több ezer terméket forgalmaznak, könnyebben ment, a kisebb, néhány száz terméket forgalmazó boltoknak már nehezebben, vagy sehogy. Ehhez jött még júniusban a kereskedelmi láncokat is sújtó extraprofitadó bejelentése, amelyet szintén rögtön továbbtoltak a fogyasztókra. Ezekkel az intézkedésekkel, és Gulyás Gergely kijelentésével pedig Raskó György megfogalmazása szerint

szabályosan „felhergelték ezt a vállakozó kört, mert totál igazságtalannak tartották a kormány indoklását az extraprofitadóról”.

Azonban nemcsak a kereskedők kezdtek el árat emelni, hanem a termelők, elsősorban az élelmiszeripari cégek is kaptak az alkalmon, hogy az eddig alacsony haszonnal eladott termékeikért többet kérjenek. Úgy gondolták, ezt most a fogyasztók jobban elfogadják.

Ezek az áremelések Raskó György szerint nem magyarázhatók a költségek növekedésével – legalábbis ilyen mértékben.

Ráadásul eközben a nemzetközi piacokon több termék ára már jelentősen csökkent is a tavaszi szinthez képest. Bár Magyarországon az aszály sok helyen megtizedelte a termést, Raskó szerint a nemzetközi piacokon nincs áruhiány – Oroszország például rekord gabonatermést fog betakarítani.

Persze az árakat sem lehet a végtelenségig emelni, hiszen a láncolat végén ott áll a vásárló, aki a pénztárcája alapján dönt: ha túl drága az adott termék, akkor vagy megsem veszi, vagy kevesebbet vásárol belőle. Esetleg pótolja azt egy másik, rosszabb minőségű termékkel.

Ilyen döntéseket pedig úgy tűnik, egyre többen egyre többször hoznak meg. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint ugyanis júliusban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 2,9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Vagyis, már júliusban látszódott, hogy kevesebb élelmiszert vásároltunk, mint egy éve.

„Belső hír a kereskedőktől, hogy szeptemberben óriásit fog zuhanni a vásárlási volumen, decemberre már 10 százalékkal számolnak az előző évhez képest. Mivel a rezsiköltségek is emelkedni fognak, a magyar vásárlóknak dönteniük kell: fűtűnk vagy eszünk?”

– fogalmazott portálunknak Raskó György. Az agrárközgazdász arra számít, hogy ez a volumencsökkenés jövő tavasszal is folytatódni fog.

Raskó szerint az élelmiszerárak növekedése február, március környékén állhat meg. Az idényáras termékeknél, zöldség és gyümölcsök esetében lehet számítani némi korrekcióra, de a többi termék esetén nem várható, hogy visszacsökkenjenek az árak a 2021-es szintre.

„A mezőgazdaságnak hihetetlen energiaigénye van, ezzel a termelők nem tudnak mit kezdeni. Annak azonban nem látom esélyét, hogy az energiaárak csökkennek a jövőben, ennek költséghatása pedig még évekig át fog szivárogni a mezőgazdasági termékek árába is” – véli Raskó György.

https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/szempont/napelemes-palyazat-most-mar-ott-tartunk-hogy-42-milliot-kellene-befizetnunk/

Gulyás Gergely sületlensége a magyar élelmiszer-drágulás európai rekordjáról

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter szerint két oka van annak, hogy Magyarországon a legmagasabb Európában az élelmiszer-infláció. Az uniós szankciók, meg az aszály. A gond, hogy a válasz minden jel szerint távol áll a valóságtól.

Hogy mindenért az uniós szankciók a hibásak a Fidesz szerint azt már megszokhattuk. Az élelmiszer esetében pedig az aszály bedobása mindenképpen jó érv a hozzá nem értők számára.

Raskó György közgazdász, aktív gazdálkodó, a Földművelésügyi Minisztérium volt államtitkára szerint viszont Gulyás Gergely érvelése téves. Egyrészt, mert a többi EU tagországot ugyanúgy érintik a szankciók, tehát ez a többletet nem magyarázza, az élelmiszer-infláció mégis a fele, harmada a magyarországinak. Németország esetében a legfrissebb adatok szerint 17 százalék, míg Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 30 százalék feletti számot mért.

Másrészt az aszály miatt a búzatermelés ugyan 25 százalékkal volt kisebb a tavalyinál, de a búza mennyiség így is ötször nagyobb, mint a hazai szükséglet. Hiány tehát nincs és nem is lesz. A nagy veszteség a kukoricát érinti, ott legalább 5 millió tonna a kiesés, de ennek hatása majd az aratás utáni időszaktól érvényesülhet. De nem fog, mert Ukrajnából gond nélkül beszerezhető a hiányzó másfél - kétmillió tonna, ráadásul legalább 10 százalékkal olcsóbban, mint a hazai piacról. Napraforgóból is jóval kevesebb termett, de a kevesebb is kétszer annyi, mint amennyire az országnak szüksége van a biztonságos étolaj-ellátáshoz – írja Raskó György.

Akkor mégis mitől lehet magasabb az élelmiszer-drágulás Magyarországon, mint a többi európai országban? A jó választ pontosan lehet tudni ráadásul a kormányhoz legközelebb álló bank profi elemzőjétől csak a miniszterelnökséget vezető miniszternek illene elolvasni, ha már kiáll a nyilvánosság elé. Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője szerint a vártnál jóval magasabb infláció oka a többi között, a forint érdemi gyengülése, a népegészségügy termékadó és a dohánytermékek, alkoholos italok jövedéki adóemelése, a háztartási energiaárak befagyasztásának részleges feloldása.

Természetesen megértjük Gulyás Gergelyt, hogy nehéz az adócsökkentés kormánya képviselőjeként elmondani, miszerint júniusban annyi új adót vezettek be, aminek súlyos következménye elől van miért menekülni. Az adók száma egyetlen nap alatt nem kevesebbel nőtt, mint 14-el. Kiskereskedőkre, bankokra, cégekre, légitársaságokra, gyógyszerforgalmazókra, energiaszolgáltatókra vetették ki. Nem kis tételekről van szó. Tényleg mit gondolt vajon Gulyás Gergely, hogy ennek semmi hatása nem lesz az inflációra? Könnyebb persze a hibákért másra és másokra mutogatni, de azért férfiasabb lenne valahogy közelebb kerülni a valósághoz, különösen akkor, amikor azt még a kormányhoz közeli szakemberek is leírják.

kép:Gulyás Gergely a kormányszóvivői tájékoztatón (Fotó: MTI/Balogh Zoltán

https://piacesprofit.hu/cikkek/gazdasag/gulyas-gergely-suletlensege-a-magyar-elelmiszer-dragulas-europai-rekordjarol.html?oldal=2&utm_source=rss&utm_medium=referral

6 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr3617944248

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

guma70 2022.10.01. 12:09:56

"Természetesen megértjük Gulyás Gergelyt, hogy nehéz az adócsökkentés kormánya képviselőjeként elmondani, miszerint júniusban annyi új adót vezettek be, aminek súlyos következménye elől van miért menekülni. Az adók száma egyetlen nap alatt nem kevesebbel nőtt, mint 14-el. Kiskereskedőkre, bankokra, cégekre, légitársaságokra, gyógyszerforgalmazókra, energiaszolgáltatókra vetették ki. Nem kis tételekről van szó. Tényleg mit gondolt vajon Gulyás Gergely, hogy ennek semmi hatása nem lesz az inflációra? Könnyebb persze a hibákért másra és másokra mutogatni, de azért férfiasabb lenne valahogy közelebb kerülni a valósághoz, különösen akkor, amikor azt még a kormányhoz közeli szakemberek is leírják."

offforever.blog.hu/2022/10/01/valami_nagyon_nincs_rendben_a_magyar_elelmiszerarakkal_mar_a_nyugati_termekek_is_olcsobbak_a_boltokb#comment-form

habakuk000 2022.10.01. 13:17:57

A mezőgazdasági alapanyagárak csökkennek. Ezzel együtt komoly kínálati piac alakult ki, 2023 első negyedévében ez termelői "pánikhoz" is vezethet, habár a pánik erős szó, egy évet simán kihúznak a növénytermesztők, az állattenyésztők pedig már úgyis a tönk szélén állnak.
Az élelmiszerárak csak a gyengélkedő forint miatt emelkedhetnek most, az energiaárak már beárazódtak az unióban, persze mi ebben is különlegesek vagyunk, az elmúlt tíz év rezsicsökkentése miatt a magyar cégek nem csinálták meg a szükséges energetikai beruházásokat. Ez nem a cégek hibája, eddig abszolút nem térült volna meg a beruházás.

A magyar élelmiszeripar teljesítményét jól mutatja az Opus ( mészáros-birodalom ) részvényeinek 5 éves tendenciája.
www.portfolio.hu/arfolyam/OPUS/OPUS

habakuk000 2022.10.01. 16:06:44

@gazoló: Mitől lenne szép, amikor a hülye Arsenal győzött. :(
bár, most pont kisütött a nap. :)

Itthon vagy kinn?

gazoló 2022.10.01. 20:07:20

@habakuk000: DDD

3 napja eseget,csak meccsnézésre való idő) mennyire jó lett volna ennek a fele nyár közepén!
a matracisok viszik épp padlóra a Sevillát..két kedvenc csapatom.
itthon vagyok lápvilágban.
körte és szőlőszüret volt,még a fügék lógnak a bokrokon repedezve a sok víztől.
a fűtést már bekapcsoltad? ))

habakuk000 2022.10.02. 12:06:22

@gazoló: Nem szoktam nézni spanyol meccseket, magyart egyáltalán -válogatottat sem -, angolok közül is csak a Spurs-t.

Mi klímával fűtünk, talán kétszer-háromszor már be volt kapcsolva egy-két órára. Rendes szigetelésünk van.

Tegnap szedtem paradicsomot, ültetek még ezerrel, még legalább 3-4 hét. Az egyik legjobb beruházásom egy akkus talajfúró, azzal kb 8-10 perc egy rendes ültetőgödör, szemben az 1 nap/gödör ásós kínszenvedéssel. Vályog a talaj, a második ásónyomtól kemény mint a kő.

Pár év és egészen pofásan nézhet majd ki a kert. :)
süti beállítások módosítása