He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

április 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Ez is az aszállyal jár: mi is ez a spanyol Stonehenge, ami csak nagyon ritkán kerül elő?

2022.09.08. 07:45 guma70

Fotó: Pleonr // Wikimedia Commons

Az egész Európát sújtó aszály mellékhatása megdöbbentette a spanyol régészeket, ahol az ország egyes részein egészen 46 Celsius-fokig kúszott a hőmérséklet.

Terjednek a fotók és videók a kontinensen pusztító erdő- és bozóttüzekről, itthon a Duna rendkívül alacsony vízállása, valamint a Fertő tó kiszáradás közeli állapota jól mutatja a helyzet súlyosságát. Az évtizedek óta nem látott szárazság Spanyolországot sem kíméli. A forró nyaraknak azonban egy üdvözlendő jelenséget is köszönhetünk. A Reuters beszámolója szerint Spanyolország Cáceres tartományában egy ritkán látható műemlék került felszínre az évtizedek óta nem látott aszálynak köszönhetően:

egy őskori sziklakör bukkant elő egy víztározóból a drámai módon lecsökkent vízállás következtében.

A spanyol Stonehenge

A hivatalosan guadalperali dolmen néven ismert, de spanyol Stonehenge-nek vagy „Guadalperal kincsének” is nevezett, több tucat megalitikus kőből álló kör a feltételezések szerint időszámításunk előtt 5000-ből származik, más források alapján az i.e. 3. és 2. évezred között, a bronzkorban keletkezett. Az biztos, hogy az évszázadok során átépítették: először a kövekből álló kör készült el, ami naptemplomként szolgálhatott, majd a következő években menhirekkel (függőlegesen beállított sziklákkal) bővítették, végül az egészet vízszintes lapokkal fedték be, hogy dolmeneket hozzanak létre.

A sziklakört Hugo Obermaier német régész fedezte fel 1926-ban, de a területet 1963-ban Francisco Franco diktatúrája alatti vidékfejlesztési beruházás során elárasztották.

„Igazi meglepetés, ritka lehetőség, hogy hozzáférhetünk a sziklakörhöz”

– mondta a Reutersnek Enrique Cedillo régész, a madridi Complutense Egyetem munkatársa.

A Stonehenge-hez és a guadalperali dolmenekhez hasonló műemlékeket Nyugat-Európában több helyen is találni, de viszonylag keveset tudunk arról, hogy ki állította őket. Mivel sok sziklakör közvetlen közelében találtak már emberi maradványokat, ami megerősíti azt a népszerű elképzelést, hogy a sziklák egykor temetkezési helyszínként szolgálhattak.

A látnivaló jelenleg teljesen szabadon áll a Valdecanas víztározó egyik sarkában, ahol a hatóságok szerint a vízszint a tározó teljes befogadóképességének 28 százalékára csökkent. Franco diktatúrája óta csupán négyszer, legutóbb 2019-ben, évtizedek után vált láthatóvá a műemlék.

Pusztító hőség az egész kontinensen

Európa-szerte küzdenek idén nyáron a hőséggel. A példátlan forróságot bizonyítja, hogy Nagy-Britanniában júliusban mérték a valaha volt legmagasabb hőmérsékletet, kereken 40 Celsius-fokot, Spanyolországban és Portugáliában pedig többen is életüket vesztették az akár 46 Celsius-fokig kúszó forróságtól. A napokban 20 ember szerzett égési sérüléseket, miután egy erdőtűz miatt visszafordulni kényszerülő vonat utasai az életüket mentve kiugrottak a felforrósodó vagonokból. Három utast súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba.

Az elmúlt ötven év legsúlyosabb aszályával kapcsolatban Kis Anna meteorológus, az ELTE Meteorológiai Tanszékének tudományos munkatársa arra figyelmeztetett, ha nem változtatunk, a 21. század végére mindennaposak lesznek a idei nyárhoz hasonló száraz és forró események.

https://forbes.hu/zold/spanyolorszag-stonehenge-klimavaltozas-aszaly/

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr1617915487

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása